zelená

Autor: Ivan Baláž Kráľ | 3.4.2010 o 14:27 | (upravené 3.4.2010 o 19:51) Karma článku: 4,77 | Prečítané:  1420x

Poznáte to. Jarná únava a vy máte stále viac práce. Aj v IC-čku využívate každú minútu. Najmä ak ste východniar žijúci na západe. Doma v Prešove ma neprekvapili „maxikrálici“ v Pasáži, ani „megavajcia“ v pešej zóne. Dych mi vyrazila homília pomocného biskupa Stolárika v konkatedrále na zelený štvrtok.

Začala sa pokryteckým „polopriznaním“ a skončila štatistickou obranou pedofilných kňazov. Bol som smutný z konštatovania biskupa, že len malé percento z káuz sa dokáže. Biskup Stolárik, ako sa ukázalo, nepozná americký právny systém. Nepozná fungovanie médií, ani štatistické metodiky. Ináč by vedel, že väčšina káuz pedofilných kňazov sa ututlá. Na svetlo sveta a teda ani do štatistík sa nikdy nedostanú. Niekoľko rodín s deťmi z konkatedrály odišlo. Vedeli prečo. Ja som ostal. Čakal som, že kázeň profesora dejín filozofie naberie iný rozmer. Nenabrala. Stolárikovo brízganie na médiá, mi pripomenulo premiéra Fica. Biskupova arogantnosť, nekompetentnosť a pokrytectvo - trápne harašenie topiaceho sa.

V ten istý deň mal v Trnave kázeň arcibiskup Bezák. Hovoril však čosi iné. Iným tónom, inou rečou. Doznal a nekamufloval. Hovoril priamo, vecne a zrozumiteľne. Verme, že Bezák vytrvá. Že ho nezmení ani neodradí pokrivenosť jeho spolubratov. Verme, že sa sľúbna jar prerodí do plodného leta.

Viem, že medzi východom a západom sú rozdiely. Veľká nezamestnanosť, slabá infraštruktúra (...). Rozdiel je však ešte v inom. Na východe cirkevná hierarchia namiesto SLUŽBY vládne a najnovšie i ruší bohoslužby. Príkladom je zrušená vigília na prešovskom cintoríne. Kde desiatky rokov chodili stovky veriacich . Farský úrad ani miestny dekan však ohľad na potreby ľudí neberú. „Z božích sluhov - pánske psy“ vravelo sa kedysi. A konkrétne táto svorka vo vedení slovenskej cirkevnej provincie, odradí ešte aj tých pár verných. Napokon, i ich pričinením budeme o 20 rokov s najväčšou pravdepodobnosťou stavať mešity.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura nevie vysvetliť úplatky, ani zametanie stôp

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nie, demokracia nie je diskusia (komentár)

Vláda má plné právo prikázať očkovanie proti covidu.


Už ste čítali?