Hľadáte prácu? Nežartujte!

Autor: Ivan Baláž Kráľ | 12.7.2009 o 22:48 | Karma článku: 9,69 | Prečítané:  2963x

...paradoxne platí, že aj keď ste iba štatistom, vaša prítomnosť neférové výberové konanie legalizuje a dáva mu prizmu legitímnosti...

 

Týždeň čo týždeň odosielate žiadosti a navštevujete výberové konania? Každý týždeň vám prichádzajú hrubé obálky či e-mail so zamietnutím?

Čo sa v skutočnosti skrýva za obligátnymi formuláciami?

Slovami „...vo výberovom konaní Ste vyhoveli, no skončili Ste v poradí na druhom mieste...“ Vám inštitúcia dáva najavo, že slečna YX vás predbehla lebo jej otec je priateľom vedúceho katedry a „sponzorom fakulty“. Vôbec nevadí, že slečna problematike nerozumie, a vy ste odborník, s PhD. a praxou v odbore. Miesto asistenta dostane ONA.

Vetou „...ľutujeme, ale náš klient sa rozhodol dať prednosť uchádzačovi ktorý vo väčšej miere spĺňa požiadavky...“ sa vám sprostredkujúca agentúra snaží povedať, že pracovné miesto v skutočnosti nikdy nejestvovalo. Jednoducho zmierte sa s tým, že niektorým pracovným agentúram stačia k existencii čierne štatistiky.

Vyjadrením „... existujúcu pracovnú pozíciu sme obsadili z interných zdrojov...“ vám HR manažér oznamuje, že miesto bolo od počiatku vytvorené pre vopred vybraného interného zamestnanca a zdanie „konkurzu“ bolo fikciou.

Vyhlásením „ ...nevyholeli ste (...) test bol naozaj náročný, keďže ide o vedúcu pozíciu...“ vám riaditeľka úradu dáva na vedomie, že víťaz konkurzu v štátnej správe môže byť len nominantom toho správneho „smeru“ a vy ako nestraník, nemáte dosť odborných predpokladov, aby ste si presné znenie „náročného testu“ naštudovali vopred vrátane správnych odpovedí.

Iným problémom sú REKONKURZY pozícií na VŠ. Ide o absurdnú formalitu. Bolo by na mieste túto nehoráznosť zrušiť, pretože miesto nezíska LEPŠÍ, ale zväčša ten istý uchádzač. Rekonkurzy tak neznamenajú prísun nových myšlienok, či kvalitných odborníkov. Ale naopak. Na pôde VŠ sa prostredníctvom rekonkurzov zabetónujú nekvalitné kádre, bez spojenia s praxou s minimálnym prínosom pre vedu a kvalitu výučby na katedrách.

V každom z týchto prípadov paradoxne platí, že aj keď ste iba ŠTATISTOM, vaša prítomnosť neférové výberové konanie legalizuje a dáva mu prizmu legitímnosti. To, že väčšina zamestnávateľov Vám vôbec neodpovie ani len automaticky vygenerovaným e-mailom, musíte brať športovo. Rovnako ako to, že v zoznamoch UPSVaR figurujú každý mesiac tie isté neobsadené profesie, u tých istých zamestnávateľov. Prečo nie, veď nezamestnanosť v skutočnosti nikoho netrápi. Stačí ak máte z čoho uplácať, nechýbajú vám konexie, prípadne ste členom, či funkcionárom správnej politickej strany. Tým podstatným sa potom trápiť nemusíte. Aj tu viac ako inde platí, že zamestnávateľom nezáleží na kvalite, vzdelanosti, praxi, odbornosti, osobnostnej hodnote kandidáta. Dnes ide len o osobný profit, známosti a poslušnosť nastrčenej figúrky, ktorá bude na získanej pozícií schopná bez škrupúľ všetkého.

Najúbohejší sú tí zamestnaní protežé, ktorí uverili konformnému sebaklamu, že si postavenie či pracovné miesto SVOJOU prácou SAMI zaslúžili a že plat a hmotné dobrá sú ich prirodzenou a rovnako zaslúženou odmenou.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo o vzťahu Hegera a Matoviča ukázala snaha o odchod Kolíkovej

Eduard Heger sa ozval v utorok, ale iba k opozícii.


Už ste čítali?